| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | 511CR |
| Weight | 0.2423 g |
| Number of Elements | 4 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.9 W |
| Power Dissipation | 1.9 W |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 4 |
| Input capacitance | 2.295 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Rds On Max | 17.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 8.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 22 ns |
| Fall Time | 2.8 ns |
| Rise Time | 3.8 ns |
| Gate Charge | 33 nC |
| Drain to Source Resistance | 17.5 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 10 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$2.14234
Ext.Price$2.14234
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.14234 | $2.14234 |
| 10 | $2.09770 | $20.97700 |
| 25 | $1.99884 | $49.97100 |
| 50 | $1.90464 | $95.23200 |
| 100 | $1.81487 | $181.48700 |
